Církevní svátek 31. ledna: co kategoricky nemůže dělat, znamení a kdo má andělský den

Foto: z otevřených zdrojů

Seznamte se s hlavními rysy a tradicemi dnešní doby

Pravoslavná církev si 31. ledna připomíná památku svatých nesmrtelných mučedníků Kýra a Jana a také svatého Nikity, poustevníka z Kyjeva-Pečerska. Podle starého kalendáře se dnes připomínají svatý Atanáš a svatý Cyril, arcibiskupové alexandrijští, uvedla RBC-Ukrajina.

Historie církevního svátku

Jan a Kýros byli raně křesťanští svatí mučedníci, kteří žili v Alexandrii za vlády heretika Diokleciána. Kýros byl lékař; ze soucitu s lidmi si za svou práci nebral plat, pouze nabádal lidi, aby nehřešili. Po nějaké době vstoupil Kýros do arabského kláštera, kde získal dar léčit modlitbami různé neduhy. Následně se ke světci připojil i Jan.

Jan byl před setkáním s Kýrem válečníkem, ale přijal svatý křest. Protože v té době zemi vládl pohan, docházelo k pronásledování křesťanů.

Jakmile se Kýros a Jan dozvěděli o uvěznění křesťanky Athanasie a jejích dcer Theodotie, Theoktisty a Eudoxie, vydali se proto do vězení, aby podpořili spravedlivé ženy. Císař však vydal rozkaz všechny popravit. Těla světic odnesli křesťané a pohřbili je v kostele svatého Marka.

V V. století byly ostatky svatého Kýra a svatého Jana přeneseny na místo starého pohanského kultu v Menoufisu. Podle legendy se u relikvií událo mnoho uzdravení a zázraků a kostel svatého Kýra a Jana se stal poutním místem.

Nikita Pečerský, který je v tento den uctíván, se narodil v Kyjevě v jedenáctém století. V mládí se Nikita stal mnichem Kyjevsko-pečerské lávry, kde si zvolil cestu poustevníka.

Jednoho dne se mladíkovi zjevil světlem ozářený host, takže si Nikita myslel, že ho navštívil anděl. Cizinec poustevníka přesvědčil, že Nikita může zanechat modlitby, neboť je dostatečně zkušený, aby mohl učit ostatní moudrosti z církevních knih.

Nikita začal zpaměti citovat Starý zákon, ale evangelium odmítl. To vzbudilo u ostatních mnichů ostražitost, obklopili Nikitu a začali se modlit. Ukázalo se, že návštěvník nebyl anděl, ale démon, který když uslyšel modlitby, utekl.

Nikita se vzpamatoval, ale musel se znovu naučit číst. Poté se mnich vzdal poustevnictví, pokračoval v životě modlitby a později se stal biskupem v Novgorodě.

Hlavní znamení tohoto dne

  • Pokud bude odpoledne mráz – dnes nebude sněžit
  • Pokud se dnes špatně zatopí v kamnech a dřevo nechce hořet – dnes bude oteplení.
  • Oheň v plotně hoří jasným, téměř bílým plamenem – jaro bude brzy.
  • Dnes vrány křičí – na sněhovou bouři
  • 31. ledna noc je jasná – příští den bude slunečné počasí

Co dnes nedělat

Podle víry předků, abyste se nedostali do potíží, nesmíte dnes dělat:

  1. začít s jakoukoli vážnou fyzickou prací
  2. zbytečně opouštět dům
  3. manipulovat s ostrými předměty
  4. odmítnout pomoc
  5. hádat se a lhát

Kdo má dnes andělský den

Podle nového kalendáře slaví 31. ledna svůj andělský den majitelé těchto jmen: Nikita, Ilja, Ivan, Viktor.

Kromě toho podle starého kalendáře dnes slaví jmeniny: Michail, Afanasij, Ksenija, Vladimír, Illarion, Voldemar, Dmitrij, Emelian, Evžen, Kirill, Nikolaj, Oksana, Maxim, Alexandr, Sergej, Emil, Maria.

Stránky nejsou bezpečné! Všechna vaše data jsou v ohrožení: hesla, historie prohlížeče, osobní fotografie, bankovní karty a další osobní údaje budou použity útočníky.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Lasagna Mia

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: